http://rower.uniwersytetradom.pl/bicycle/
English

  ARTYKUŁY » ROWEREM BLIŻEJ ŚWIATA   
 
Ps. 41:3 Pan ustrzeże go i zachowa przy życiu, Szczęśliwy będzie na ziemi; I nie wyda go na pastwę nieprzyjaciół jego.

ROWEREM BLIŻEJ ŚWIATA

  ROWEREM BLIŻEJ ŚWIATA Już niewiele dni zostało do zakończenia Wielkiego Milenijnego Rajdu Pokoju. Ten rowerowy maraton dookoła świata zakończy się pierwszego stycznia Nowego 2000 Roku. Międzynarodowa grupa cyklistów przywita nowe tysiąclecie w Japonii w Hiroszimie, w miejscu gdzie miało miejsce jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń mijającego stulecia.

Rajd rozpoczął się w Seattle w Stanach Zjednoczonych 6.8.98 - w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Trasa przebiega przez 5 kontynentów, Amerykę Północną i Południową, Afrykę, Europę i Azję. W sumie ponad 40 krajów, około 26 000 km w ciągu 17 miesięcy.

Obecnie podróż kontynuuje 11 uczestników z 7 krajów, wśród nich 2 Polaków: Sławek Płatek z Radomia, który uczestniczy w rajdzie od samego początku, oraz Waldek Grabka z Wrocławia, który przyłączył się do grupy w czerwcu tego roku, kiedy rajd odwiedził Polskę. Poza nimi w wyprawie biorą jeszcze udział rowerzyści z Chorwacji, Litwy, Meksyku, Niemiec, Peru i Włoch.

Głównym patronem rajdu jest UNESCO, a organizatorom i uczestnikom przyświeca idea niesienia pokojowego przesłania do wszystkich mieszkańców ziemi. Kolejnym z celów tego przedsięwzięcia jest promocja najnowszych, nowoczesnych środków komunikowania się jako narzędzia budowania demokracji i wzajemnego zrozumienia. Grupa na całej trassie, dzięki przenośnemu komputerowi, ma możliwość łączenia się z siecią internet, więc każdy, za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony internetowej, może śledzić relacje i wydarzenia w poszczególnych krajach przez nich odwiedzanych, a poprzez pocztę elektroniczną można skontaktować się z wszystkimi uczestnikami rajdu. Grupa jest otwarta dla wszystkich i już ponad 600 rowerzystów wzdłuż całej trasy w wielu krajach przyłączało się do niej, by choć przez krótki czas wziąć udział w podróży dookoła świata.

Główny koordynator i lider rajdu Sigitas Kucas przed wyruszeniem na tą wyprawę powiedział:

W każdym odwiedzanym mieście od Seattle do Buenos Aires, od Amsterdamu do Szanghaju zamierzamy rozpowszechniać nasze przesłanie. Chcemy zwrócić uwagę na wzrost zagrożenia ludzkości z powodu wojen i zanieczyszczenia środowiska. Chcielibyśmy popierać powszechne ludzkie wartości i oczywiście promować rower jako najbardziej zdrowy i przyjazny dla środowiska środek transportu.

rysunek

Wszyscy którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rajdu mogą odwiedzić stronę internetową (w jęz. ang.):

strona: http://www.peaceride.org

bądź poprzez e-mail skontaktować się z polskimi uczestnikami:

e-mail: slawek@gmpr.lt e-mail: waldek@gmpr.lt

Leszek Sowiński
e-mail: lechsowa@polbox.com
Poznań, 27.10.99

 
17-01-2021 01:41:34
Rowerem Dookoła Świata

Powered by pr.radom.pl Etomite