http://rower.uniwersytetradom.pl/bicycle/
English

  ARTYKUŁY » WYPRAWA ROWEROWA 2005 » BALTICCYCLE 2003   
 
Gal. 4:15 Cóż się tedy stało z tą waszą szczęśliwością? Albowiem daję wam świadectwo, że gdyby to było możliwe, wyłupilibyście sobie oczy i mnie je oddali.

BALTICCYCLE 2003

  Wodzu! Prowadź nas na Wilno! (25.07.2003)

    Podobnie jak wielu z Was nie podjąłem jeszcze decyzji jak spędzić rowerowe wakacje. Czas mija nieubłaganie, więc możliwości coraz mniej. Na szczęście niedawno dostałem informację o bardzo ciekawej imprezie „Baltic Cycle" - międzynarodowej rowerowej wyprawie z Warszawy do Wilna. Wyprawa trwa od 3 do 17sierpnia. Jeżeli jednak nie dysponuje się dwoma tygodniami na jedną imprezę, można się dołączyć na jakiś krótszy odcinek, choćby na kilka dni aby odkryć piękno nieznanych rejonów Polski i Litwy. Organizatorzy rajdu piszą, że tamtejsze krajobrazy naprawdę ciągle wyglądają tak jak opisywała to Orzeszkowa w „Nad Niemnem". Jeśli jednak masz awersję do opisów przyrody z tej szkolnej lektury, jest wiele innych powodów, dla których warto pojechać: można schudnąć ;-), można poznać nowych przyjaciół, można trenować wytrzymałość i języki obce, zobaczyć wspaniałą dziką faunę i florę, itd. W końcu wreszcie - można wziąć udział w prawdziwej, dłuższej rowerowej wyprawie bez konieczności organizowania wszystkiego we własnym zakresie .Kilka podstawowych informacji:

- Organizatorami przedsięwzięcia jest litewska organizacja rowerowa DU RATAI (Dwa Kółka) oraz polskie Stowarzyszenie Podróżników CROTOS przy współpracy z PTTK Suwałki.

- Codzienne odległości wynoszą ok. 40-80 km - trasa jest łatwa do przejechania nawet dla niedoświadczonych rowerzystów (są jednak też trudniejsze warianty dla osób, które chcą się bardziej zmęczyć).

- Noclegi pod namiotami w najpiękniejszych zakątkach regionów, przez które przebiega trasa rajdu (należy zabrać swój namiot). Jest także możliwość wynajęcia domków kempingowych lub pokoi w gospodarstwach agroturystycznych na niektóre noclegi lub... nocowania na sianie w stodołach. Dodatkowe informacje na temat noclegów, których nie ma na stronie organizatorów, znajdziecie tutaj

- Po drodze zwiedzanie wielu ciekawych miejsc m in. Wigierski Park Narodowy, bunkry pod Wizną, Kanał Augustowski, Troki oraz Wilno. Dodatkowe atrakcje - trekking na Czerwonych Bagnach w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz krótki spływ kajakami na Jegrzni. Opis trasy znajdziecie tutaj, a mapka trasy jest tu.

- Trekking po bagnach nie będzie polegał na brodzeniu po pas w grząskim błocie - trasa przebiega po specjalnych drewnianych pomostach. Oczywiście zawodnicze SPD-y z twardą podeszwą nie będą najlepsze na taką przechadzkę...

- Jest zapewniony serwis techniczny (samochód z mechanikiem, który pomoże w przypadku kłopotów z rowerem) oraz pomoc medyczna - np. szybkie dowiezienie do lekarza.

- Możliwy jest transport bagażu samochodem towarzyszącym (dodatkowo płatny) - jedzie się wtedy bez ciężkich sakw, np. z małym plecaczkiem na podręczne rzeczy.

- Codziennie (rano albo pod koniec dnia na dzień następny) będą rozdawane materiały informacyjne z dokładnym opisem trasy odcinka dziennego, miejscami godnymi zwiedzania, itp.

- Organizatorzy przewidują, że w wyprawie weźmie udział około 150 osób. Nie trzeba jednak obawiać się tłumów na trasie, bo każdy (każda grupka) jedzie swoim tempem i cała grupa spotyka się tylko na noclegu.

- Wyprawa ma charakter międzynarodowy - zgłoszone są osoby z Polski, Litwy, Niemiec, Austrii, Włoch, Chorwacji i Meksyku.

- Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

- Podstawowa cena wyjazdu to 140zł - to niewiele, a są jeszcze różne zniżki - np. dla grup większych niż 5 osób - 15%. W tej cenie otrzymujemy: noclegi na polach namiotowych (w tym prysznice), materiały informacyjne (po angielsku, niemiecku, litewsku i polsku), serwis techniczny, pomoc tłumacza, wstęp do wielu miejsc godnych zwiedzania.

- Podstawowe informacje (także po polsku) możecie znaleźć na stronie: www.bicycle.lt lub też kontaktując się bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za zapisy uczestników wyprawy: bartosz.wojcik@crotos.pl, tel. 501 098 470. Zasady uczestnictwa w wyjeździe są opisane tutaj.

- Także w sprawie późniejszego dołączenia się do wyprawy, transportu bagaży, zarezerwowania miejsc w autobusie powrotnym z Wilna, itp. kontaktujcie się z Bartoszem.
Organizator nie zapewnia ubezpieczenia OC i NNW. Warto zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie (wyjazd zagraniczny!)

- W materiałach organizatora występuje "Statut podróżnika", którego zasady uczestnicy wyjazdu zobowiązują się przestrzegać pod rygorem wydalenia z grupy bez zwrotu kosztów. Nie jest on jeszcze dostępny w polskiej wersji językowej. Pojawi się na stronie organizatorów w najbliższych dniach na bikeworldzie.pl, gdy tylko go dostaniemy. Brzmi to wszystko groźnie ale z grubsza chodzi w nim o szanowanie przyrody, nie śmiecenie i nie zakłócanie spokoju innym, itp. sprawy, z którymi nikt nie powinien mieć żadnego problemu :)

- Osoby zainteresowane uczestnictwem w wyjeździe proszone są o wypełnienie załączonej ankiety (jest tutaj) i przesłanie jej pocztą elektroniczną lub na adres: CROTOS - Travelers Association; ul. Pustelnicka 48/24; 04-138 Warszawa.

A my już teraz zapraszamy serdecznie na nasze codzienne relacje z tejże wyprawy.
 
17-01-2021 01:27:40
Rowerem Dookoła Świata

Powered by pr.radom.pl Etomite