http://rower.uniwersytetradom.pl/bicycle/
English

  ARTYKUŁY » Na rowerach z przylądka Nordkapp do Grecji   
 
Ps. 23:6 Dobroć i łaska towarzyszyć mi będą Przez wszystkie dni życia mego. I zamieszkam w domu Pana przez długie dni.

Na rowerach z przylądka Nordkapp do Grecji

  Na rowerach z przylądka Nordkapp do Grecji

48 uczestników rowerowej wyprawy Nordkapp - Olimpia dotarło w piątkowy wieczór do Krakowa. Przemierzają Europę od najdalszego przylądka na północy Europy aż po rozemocjonowaną igrzyskami olimpijskimi Grecję

- Wszystko zaczęło się w Norwegii 11 maja - opowiada Sławomir Płatek z Radomia, który do grupy dołączył dopiero w Olkuszu. - Kilkunastu zapaleńców wystartowało z zimnego przylądka Nordkapp, później przejechali całą Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, a 2 lipca wjechali na terytorium Polski.

Organizatorem rajdu jest międzynarodowe stowarzyszenie podróżników Crotos oraz rowerowa organizacja Baltic Cycle, w szeregach której znajdują się przede wszystkim mieszkańcy krajów nadbałtyckich. - Skład naszej wyprawy jest jednak o wiele bardziej zróżnicowany - zaznacza Sławek. - Jadą z nami Amerykanie, Niemcy, Austriacy, Włosi, Litwini, Estończycy i oczywiście Polacy. Do ekipy Crotosa może dołączyć każdy, dlatego w każdym większym mieście prowadzący grupę informują media o swej obecności. Z takiej możliwości skorzystało ostatnio niemal 60-letnie małżeństwo z Niemiec oraz kilkuosobowa grupka z Warszawy. - Liczymy na nowych uczestników - mówi Sławek. - Jedziemy z przesłaniem pokojowym, propagujemy dialog między narodami, chcemy więc, aby nasza grupa była etnicznie jak najbardziej zróżnicowana.

Każdy w uczestników wyprawy Crotosa reprezentuje inny zawód. Od samego Nordkapp jedzie m.in. litewski profesor fizyki, Sławomir Płatek jest studentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. - Rower łączy wszystkich - zapewnia. - To zupełnie inny sposób zwiedzania Europy niż tradycyjne wycieczki samochodem. Możesz rozmawiać z ludźmi, poznawać nowe środowiska, każdego dnia musisz pracować, mieć dobre porozumieniem ze swymi kompanami.

Uczestnicy wyprawy Crotosa korzystają z darmowych noclegów w miasteczkach oraz rozmaitych zniżek załatwianych na miejscu. - Idziemy do burmistrza, przedstawiamy sprawę i z reguły dostajemy miejsca, np. w opuszczonych na czas wakacji szkołach. Nie wszędzie jednak tak tani nocleg jest możliwy, np. w Krakowie członkowie grupy musieli zań zapłacić.

Aby dołączyć do wyprawy, wystarczy dobry rower, paszport, niezbędny ekwipunek oraz trochę grosza (ok. 120-150 zł tygodniowo). Szczegóły na stronie internetowej www.crotos.org oraz pod numerem telefonu 0-506 498 567. Rajd ma się zakończyć 29 sierpnia, czyli w dniu zakończenia igrzysk olimpijskich w Atenach.
//www.gazeta.pl 2004-07-18

 
05-12-2020 18:49:03
Rowerem Dookoła Świata

Powered by pr.radom.pl Etomite