http://rower.uniwersytetradom.pl/bicycle/
English

  ARTYKUŁY » Syria, 19.08.1999   
 
Ps. 37:4 Rozkoszuj się Panem, A da ci, czego życzy sobie serce twoje!

Syria, 19.08.1999

 

Syria, 19.08.1999

Obecnie jesteśmy w Damaszku. Jesteśmy trochę opóźnieni w stosunku do naszego planu, ale mieliśmy kłopoty z wjechaniem do Syrii. Syria i Izrael nie utrzymują mianowicie stosunków dyplomatycznych. Syria, podobnie jak większość państw arabskich, bojkotuje państwo Izrael i wszyscy, którzy tam byli i mają pieczątki kontroli granicznej Izraela, nie mogą wjechać do Syrii. My próbowaliśmy dostać wizy do Izraela na osobnym dokumencie, tak aby paszporty były czyste od wszelkich pieczątek z hebrajskim pismem. W ambasadzie Izraela w Atenach odmówili jednak wystawienia takich wiz blankietowych. Być może była możliwość na ich uzyskanie, ale trzeba by było składać odwołanie i czekać kolejne dni, a nasz statek odpływał z Pireusu do Hajfy na następny dzień. Daliśmy więc sobie wstawić te izraelskie wizy do paszportu, zdając sobie sprawę z trudności, jakie nas będą potem czekały. Wyszliśmy jednak z założenia, że damy sobie jakoś radę. Trudności okazały się jednak większe niż myśleliśmy. Z przejechaniem z Izraela do Jordanii nie było problemu. Oba te państwa jakiś czas temu zawarły porozumienie i obecnie odbywa się między nimi normalny ruch graniczny. 

Z wyjechaniem z Jordanii, jeżeli nie można udowodnić swojego przyjazdu z jakieś innej granicy niż izraelska, są jednak poważne problemy. Jeżeli zaś ma się wizę izraelską w paszporcie, tak jak w naszym przypadku, nie ma co marzyć o wjeździe do Syrii. Cóż było robić, jedynym rozwiązaniem było wyrobienie nowego paszportu. Niektórzy z naszej grupy mają podwójne paszporty, tak że problem, o którym piszę, dotyczył tylko pięciu osób. Planowaliśmy już trzy wyjścia awaryjne, w razie gdybyśmy jednak nie dostali pozwolenia na wjazd do Syrii. Jedną opcją był przelot samolotem z Jordanii do Turcji. Ta "przyjemność" kosztowałby nas ponad 300$. Inną możliwością było udanie się do Arabii Saudyjskiej, a potem przepłynięcie statkiem Zatoki Perskiej i wylądowanie w Iranie. Zarówno jednak Arabia Saudyjska jak i Iran bojkotują Izrael, więc bez nowych paszportów możliwości manewru były bardzo niewielkie. Bardzo pomocna była tutaj polska placówka dyplomatyczna w Ammanie, która wystawiła nam te paszporty wbrew normalnej procedurze w ciągu jednego dnia.

Potem zrobiliśmy jeszcze, z tymi czystymi paszportami, taki manewr, że poszliśmy na posterunek policji przy lotnisku w Ammanie i poprosiliśmy o pieczęć wjazdu. Tak jakbyśmy wlecieli do Jordanii samolotem. Wszystkie te kombinacje prawdopodobnie nic by nie pomogły, gdyby nie pomoc biura UNESCO w Jordanii. Wystosowało ono odpowiednią prośbę do Ambasady Syrii oraz wystawiło zaświadczenie w języku arabskim, że całe przedsięwzięcie rajdu dookoła świata cieszy się ich poparciem. Poskutkowało. Wizy dostaliśmy. Nie oznaczało to jednak końca kłopotów. Na granicy mogło się zdarzyć wszystko. Po początkowych trudnych pytaniach na granicy: "Byliście w okupowanej Palestynie" - "Nie, nie byliśmy", "Przyznajcie się jednak, że byliście w okupowanej Palestynie", "Nie, nie byliśmy. 

Z Grecji przylecieliśmy do Ammanu samolotem", po okazaniu dokumentu od UNESCO, po wielokrotnym sprawdzaniu, że w naszych paszportach nie ma śladu izraelskich stempli, w końcu dali sobie spokój i pozwolili nam przejechać. Były to dla nas nerwowe dni i gdyby się nie udało, mogłoby to oznaczać poważne komplikacje w naszej trasie. Wszystko na szczęście zakończyło się dobrze. Teraz spędzamy dwa dni w Damaszku, załatwiając wizy do kolejnych krajów na trasie. Tutaj nie ma już jednak takich problemów. Jutro wyruszamy do Palmyry - położonego na pustyni starego miasta rzymskiego. We wszystkich przewodnikach jest napisane, że jeżeli chciałoby się zobaczyć tylko jedno miejsce w Syrii, to powinno być właśnie to miejsce. Droga do Palmiry nie jest z pewnością najbliższą drogą do granicy tureckiej, nie jest też łatwa (z Damaszku ponad 200km przez pustynię), ale chyba warto. Musimy się jeszcze naradzić. To właściwie wszystko, jeżeli chodzi o najświeższe informacje.

 
05-12-2020 19:15:52
Rowerem Dookoła Świata

Powered by pr.radom.pl Etomite